Kontakt

Kim jesteśmy

Bliskowschodnie Koło Naukowe powstało w 2004 roku przy Katedrze Bliskiego i Dalekiego Wschodu, pod opieką naukową dr Hayssama Obeidata. Od 2012 roku opiekę nad kołem sprawował dr Łukasz Fyderek, obecnie zaś dr hab. Przemysław Turek. Obszarem zainteresowań członków Koła jest szeroko rozumiany Bliski Wschód, który obejmuje nie tylko kraje Półwyspu Arabskiego i Lewantu, ale również obszary Afryki Północnej, Turcji i Iranu, a także Afganistanu i Pakistanu. W ramach BKN działa obecnie Sekcja Kultury Żydów.

Działalność Koła skupia się na wielu wymiarach świata bliskowschodniego – kulturowym, religijnym, politycznym, społecznym, gospodarczym i artystycznym. Organizujemy konferencje naukowe, wykłady, wystawy i spotkania panelowe, które mają na celu poszerzanie wiedzy na temat Bliskiego Wschodu oraz stworzenie możliwości analizowania bieżących wydarzeń w regionie. Staramy się wychodzić również poza środowisko akademickie, by tym samym dzielić się wiedzą na temat Bliskiego Wschodu ze wszystkimi zainteresowanymi po to, aby wpływać na świadomość społeczności lokalnej i zwiększać jej wiedzę na temat regionu. Współpracujemy także z kołami naukowymi spoza naszego Instytutu, jak również z innych uczelni w Krakowie i w Polsce. Podczas organizowania pierwszego „Spotkania z Kulturą Arabską" w 2005 r. koło miało możliwość nawiązania współpracy z placówkami dyplomatycznymi krajów arabskich w Polsce. Natomiast III Dni Arabskie w Krakowie organizowane były wraz z Turystycznym KN Wagabunda, działającym przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie.


Nasze cele:

- popularyzacja kultury bliskowschodniej wśród studentów i mieszkańców Krakowa
- integracja środowisk zainteresowanych tematyką bliskowschodnią
- przełamywanie negatywnych stereotypów związanych z kulturą arabską
- stworzenie możliwości prowadzenia dyskusji i poszerzania wiedzy na tematy związane z Bliskim Wschodem, zarówno w zakresie polityki, gospodarki, społeczeństwa i kultury
- poszerzanie wiedzy o szeroko rozumianym Bliskim Wschodzie oraz prowadzenie działalności naukowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz